E-Ticaret Yapmanın Avantajları

/ / Uncategorized

Geçmişte belirli bir ölçü dahiline kadar offline bilgisayar ağları üzerinden gerçekleştirmek için tasarlanmış elektronik ticaret uygulamaları, güvenli olmasına rağmen maliyeti yüksek sistemlerdi. Günümüzde de online bilgisayar ağı internet, elektronik ticaretin maaliyeti açısından çok daha uygun bir altyapı halini almıştır. İnternet aracılığı ile offline yapıdan online yapıya geçerek globalleşen ağların getireceği avantajlardan büyük oranda yararlanılmaktadır. Bu durum, özellikle Kobi’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) dünya ticareti üzerinde daha fazla yer alarak uluslararası ticaret pazarında yer almalarına olanak sağlamaktadır. E-ticaret, özellikle Kobi’lerin işletme büyütme planlarını uzun vadeden orta ve hatta kısa vadeye çekme planlamaları çok uygun bir ticaret halini almıştır. Elektronik ticaret, günden güne ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesi ve daha hızlı bir şekilde ödeme yapılarak teslim alınması ile gerek maaliyet gerek ise hızlı soğuk satış ile bir elemanın dünyanın her yerini dolaşarak ürünlerinizi bikaç dakika içerisinde satmaya çalışması ile aynı özelliği sağlamasıyla önemi oldukça artmıştır.

Elektronik ticareti bu kadar önemli hale getiren unsurlar içerisinde ; e-ticaretin, işletme ile hedef kitle arasında doğrudan ilişki mekanizması oluşturması, pazarlamacılara ve müşterilerinize istedikleri bilgileri anında sunması, hızlı ve oldukça düşük maliyetli olması ile tüm bu işlemlerin internet ortamında yapılıyor olması sayılabilir. Bir diğer unsur bütünü arasında dağıtımda kolay ve ucuz, tüketici ile rahat ve etkili iletişim, anında geri dönüş olanağı, dikkat çekici özellikler ile süsleme, global pazarla tanışma ve 24 saat hizmet ile birlikte anında satış olarak yer alır.

Normal bir proses ile ortalama 10 yıl alan marka olma süreci, e-ticaret sayesinde 2 yıla kadar inmiş durumdadır. Bugün “dünyanın en büyük 500 şirketi” listesinde günümüzden birkaç yıl önce kurulmuş ve elektronik ticarete önem vermiş,dijital pazarlamanın tüm nimetlerinden düşük maaliyetler ile yararlanmış şirketler yer alıyor.

Etkisi küresel olarak kanıtlanmış bu ticaret yöntemi ülke ekonomisinde oynadığı büyük rol ile kalkınma politikalarını etkileyerek gelişimi hızlandırma, her yıl artan milli gelir ve kaliteli ama ucuz ürünlerin yayılmasını sağlar.